Yayınlar

Etiketler

Düşünce Dizisi

Sayfa: 1 2 3

İnsanlığın Efendileri

Noam Chomsky

“İnsanlığın Efendileri”, Noam Chomsky’nin kitaplarında yer almayan, 1969-2013 yılları arasındaki makalelerinden ve konferanslarından oluşuyor. “İnsanlığın Efendileri”, “kendini yönetmekten aciz, cahil ve tehlikeli bir sürü” olarak gördükleri halkı yönetebilmek için çeşitli mekanizmalar geliştirdiler. Noam Chomsky “İnsanlığın Efendileri”nde zengin tarihsel olgular ve derinlemesine bir analizle bu yönetim tekniklerini ele alıyor.

› Detaylı bilgi

İkarus ya da Bilimin Geleceği

Bertrand Russell

Yunan Mitolojisi’nde İkarus, tüy ve tutkalla imal edilmiş kanatlar kullanarak uçarken, tedbirsizliği sonucu denize çakılır. ikarus’un sonu, bilginin ihtiras ve aşırı özgüvenle kullanılmasından doğacak felaketi temsil eder. Bertrand Russell bu kitabında, politik ve ekonomik kurumların hâkimiyetini koruması halinde, bilim ve teknoloji alanında gözlenen gelişmelerin yaratacağı karanlık dünya hakkındaki korkularını paylaşır. Modern bilim insanlarının uçmayı öğrettiği toplumlar, tıpkı İkarus gibi felakete sürüklenebilirler.

› Detaylı bilgi

Politik İdealler

Bertrand Russell

Politik İdealler 1917’de I. Dünya Savaşı sürerken, halka verilecek bir konferans olarak hazırlanmıştır. Britanya Hükümeti, savaş karşıtı bu kitabın yayımlanmasını yasaklar. Kitap, Britanya’da ancak 1963’te yayımlanabilecektir. Politik İdealler, Bertrand Russell’ın siyaset felsefesini en özlü şekilde ifade ettiği eserlerinden biridir.

› Detaylı bilgi

Neye İnanıyorum

Bertrand Russell

Elinizdeki kitapta Russell, seküler bir ahlakın temellerini atmaya çalışır. İnsan, kutsal bir düzenin değil doğanın bir parçasıdır. “İyi yaşam”ın esin kaynağı sevgi, kılavuzu ise bilimdir. Bireyciliğe düşmeden arzularımızı tatmin etmek, başkalarının iyiliğini istediğimiz bir dünyada mümkündür. Masum arzuları cezalandıran ve insanları ikiyüzlülüğe zorlayan muhafazakâr ahlak bizi mutlu kılmaz.

› Detaylı bilgi

Batı Terörizmi

Noam Chomsky, André Vltchek

Chomsky’nin siyasi düşüncesine bir giriş niteliğindeki bu kitapta, Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasından günümüze Batı sömürgeciliği nedeniyle katledilen insanların hikâyesi anlatılıyor. Arap Baharı’ndan, Latin Amerika’ya, oradan Afrika’daki çöküşe ve küresel ekolojik krize, pek çok konu ele alınarak dünyamızın gidişatı resmediliyor, Batı emperyalizmi ile mücadele olanakları tartışılıyor.

› Detaylı bilgi

Tarihsel Metaforlar ve Mitsel Gerçeklikler

Marshall Sahlins

Dünyaca ünlü antropolog Marshall Sahlins’in bu eseri, akademide ve toplumsal alanda büyük yankı buldu, tartışma yarattı. Yayımlanmasının ardından iki polemik kitabı ve birçok makale yazıldı. 1981’de yayımlanan bu önemli yapıt, nihayet Türkçeye kazandırıldı.

› Detaylı bilgi

Sosyal Bilimleri Düşünmemek

I. Wallerstain

I. Wallerstein, ülkemizde de geniş yankı bulan ``Sosyal Bilimleri Açın`` raporunun mimarı Gulbenkian Komisyonu`nun başkanlığını yaptı. ``Sosyal Bilimleri Düşünmemek`` kitabı, sosyal bilimlerin yaşadığı krizi aşmayı hedefleyen ``Sosyal Bilimleri Açın`` çağrısına, 20. yüzyılın en önemli sosyal bilimcilerinden birinin katkısını içeriyor.

› Detaylı bilgi

Bilgi ve Özgürlük Sorunları: Russell Konferansları

Noam Chomsky

“Bilgi ve Özgürlük Sorunları”, 1971’de Noam Chomsky`nin, Bertrand Russell onuruna verdiği konferansın metnidir. Bu klasik metinde Chomsky, ilk kez dilbilim görüşleriyle politik görüşlerini bir araya getirir.

› Detaylı bilgi

Rızanın İmalatı

Edward S. Herman, Noam Chomsky

“Rızanın İmalatı” medya analizinde çığır açmış bir başyapıttır. Kitle medyası ile gündelik ilişki içinde olan ve kurulu düzenin karmaşık, çok yönlü ve yoğun propaganda bombardımanına maruz kalanlar (herkes) için aydınlatıcı bir başucu kitabıdır. Aynı zamanda, iletişim akademisyenlerinin, mesleki olarak medya alanında konumlanma perspektifine sahip öğrencilerin ve medya çalışanlarının yüzleşmesi gereken temel bir başvuru kaynağı ve ders kitabıdır.

› Detaylı bilgi

Batı`nın İnsan Doğası Yanılsaması

Marshall Sahlins

Özgürlükçü antropolojinin öncü isimlerinden Marshall Sahlins bu kitapta, Eski Yunan`dan modern çağa kadar süregelen Batı`nın “insan doğası” anlayışını sorguluyor.

› Detaylı bilgi

Sayfa: 1 2 3
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.