Düşünce

Nuri Ersoy - 
21.01.2017
Russell’ın kitaplarında dile getirdiği fikirler insana hiç de yüz yıl öncesine aitmiş gibi görünmüyor. İnsanın şöyle düşünesi geliyor: Bu kitaplar sanki tam da şu anda hepimizi kuşatan sorunları dikkate alarak yazılmışlar.
Ali K. Saysel - 
18.05.2016
Russell dünyevi yaşamı ve insanın yeryüzündeki esenliğini önceleyen bir iyi yaşam tasavvurundan hareket eder ve bununla tutarlı bir ahlak önerir. Bu tasavvur, insan ve doğaya dair, bilimsel gelişmelerin ilham verdiği değerlendirmelerden, aynı zamanda Russell’ın kısaca “sevgi” olarak adlandırmayı tercih ettiği, empati ve iyilikseverlik duygusundan beslenir.
Nuri Ersoy - 
01.02.2016
BGST Yayınları son bir ayda Bertrand Russell’ın iki önemli kitabını yayımladı: “Özgürlük Yolu: Sosyalizm, Anarşizm, Sendikalizm” ve “Toplumsal Yeniden İnşanın İlkeleri”. B. Russell, Türkiyeli okurlar tarafından farklı alanlardaki çalışmalarıyla tanınır. Öncelikle o bir filozof ve bilim insanıdır: Matematiği mantıksal bir temelde inşa etmeye girişmiştir, analitik felsefenin kurucuları arasındadır ve mantıksal atomculuğa dayalı bir dil felsefesi geliştirmiştir.
Taylan Doğan - 
05.04.2007
BGST üyeleri, Michael Albert'ın Düşünce Düşleri: 21. Yüzyıl için Radikal Teori (BGST Yayınları, çev. Aylin Onacak, 2006) adlı kitabından hareketle kaleme alınan aşağıdaki özet metin çerçevesinde, mevcut sistem-karşıtı hareketleri de kapsayan, ama onları aşan daha genel bir radikal teorinin temel özelliklerini tartışıyor.
Michael Albert - 
11.09.2004
Bence kapitalizm sadece bir çeşit hırsızlık değil. Kapitalizmin insan onurunun, insanların kendi hayatları üzerinde söz sahibi olma hakkının inkarı; büyük servet eşitsizliklerini, savaşı ve şiddeti üreten bir egemenlik biçimi olduğunu düşünüyorum.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.