Dünya

Dünya / Temel Metinler
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
01.09.2006
1967 savaşı yenilgisi Ortadoğu ve Arap Dünyası’nda kuşatıcı, seküler ve anti emperyalist Arap Milliyetçiliği’nin sonunu getirdi. Bu yenilginin ardından Birlik düşüncesi bazı Arap liderlerinin ağzında bir retorik olmaktan öteye geçemedi.
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
01.09.2005
Orta Doğu’nun 1939-67 arasındaki tarihinin başlıca olgusu, emperyal güçlerin bölgeden çekilişi, Arap ulus devletlerinin kuruluşu ve Arap milliyetçiliğinin bir ulus-devletçilik formuna dönüşerek kurulan ulus-devletlerde resmi ve popüler ideoloji haline gelmesidir.
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
01.09.2005
Bu seminer BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi’nin kolektif çalışmasının bir ürünüdür. Seminerin I-IV. kısımları Taner Koçak, V-VI. kısımları Ender Abadoğlu, VII-VIII. kısımları Ali K. Saysel tarafından kaleme alınmıştır.
Noam Chomsky - 
18.11.2004
Noam Chomsky, Yaser Arafat’ın ölümünün, tarihe sahip çıkmanın önemine ve onu uygun bir şekilde yeniden yazma ilkelerine ilişkin örnek oluşturacak bazı önemli dersler verdiğini söylüyor.
Stephen R. Shalom - 
01.05.2002
Stephen R. Shalom William Paterson Üniversitesi’nde siyaset bilim dersleri vermektedir ve Imperial Alibis’in (South End Press) yazarıdır. Bu makalesinde soru-cevap frmunda Filistin sorununun arkaplanında yatan nedenleri tarihsel kökenlerine inerek anlatıyor ve günümüzde sorunun veçhelerini tartışıyor.
Stephen Shalom - 
01.02.1990
İran-Irak savaşı, yakın Ortadoğu tarihinin bu güne kadar şahit olduğu en büyük insanlık trajedilerinden bir tanesidir. Yaklaşık olarak bir milyon insan hayatını kaybetmiş, çok daha fazlası yaralanmış ve milyonlarcası da mülteci durumuna düşmüştür. Savaş süresince harcanan kaynaklar, bütün Üçüncü Dünya ülkelerinin on yıllık halk sağlığı harcamalarını aşmıştır.
Joel Beinin, Lisa Hajjar  - 
30.11.-0001
Filistinli Araplarla İsrail arasındaki çatışma 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan modern bir fenomendir. Bu iki grup farklı dinleri içermelerine rağmen (Filistinliler Müslüman, Hıristiyan ve Dürzi kesimleri içerir), çatışmanın nedeni dinsel farklılıklar değildir. Temelde bir toprak savaşıdır.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.