Dünya

Dünya Gündemi
Sayfa:
Jack Rasmus - 
11.07.2016
Brexit oylamasında sınıfsal, milliyetçi ve etnik öğeler karmaşık bir protesto bileşimi içinde bir araya geldi. Medya, milliyetçi ve etnik (göçmen ve göçmen karşıtı) temaları vurguluyor; fakat genellikle gelişmeleri sınıfsal bir perspektiften yorumlamaktan kaçınıyor. Oysa ben bu perspektifin temel önemde olduğunu düşünüyorum.
Linda Gordon - 
17.06.2015
Brezilyalı göçmen kadın Virginia da Loma, Kuzey Karolina’da Chapel Hill’de bir temizlik şirketinde çalışıyordu. Loma bir gün boş bir evin temizliğini yaparken şirketin sahibi geldi ve “hayır” demesi halinde kovmakla tehdit ederek Loma’ya tecavüz etti. Claudia Gomez’in Florida’da sebze paketlediği işyerinin patronuysa Gomez’i karşı koyamaz bir şekilde çekici bulduğunu söyleyerek taciz etmeye başladı.
Ramzy Baroud - 
15.06.2015
Son yıllarda mülteci haline getirilmiş Arapların muhtemel bir tahminini yapmaya çalıştığımda içim ürperdi. Ancak eğer 1948’deki Filistin Nakba’sını bir kenara koyarsak; bunun ardı sıra, peş peşe gelen Filistinlilerin etnik temizliği dalgalarını unutursak ya da İsrail işgalleri ve iç savaş sonucunda zorunlu göçe maruz kalan Lübnanlı sivilleri dikkate almazsak, tahmine nereden başlamalıyız?
Ramzy Baroud  - 
27.05.2015
İD, Ortadoğu’daki geniş siyasi yelpazenin içinde bir ölçüde yabancı kalmış bir hareket değildir yalnızca, aynı zamanda batılı bir olgudur. Bu hareket, batının bölgedeki yeni sömürgeci maceralarının, Müslüman toplumların yabancılaştırılması ve şeytanlaştırılmasıyla birleşerek ortaya çıkarttığı korkunç bir sonuçtur.
Gilbert Achcar - 
22.05.2015
Gilbert Achcar, Mısır’ın uzun vadeli devrim sürecinde tarihi ve son derece önemli bir kavşakta bulunduğunu belirterek değişim için liderlik inşasının ve stratejinin önemini vurguluyor. Achcar ayrıca, eli kulağında bir felaketin ancak, eski rejimden ve dinsel radikalizmden eşit derecede uzak üçüncü ve devrimci bir aşamayı inşa etmeye çalışan örgütlü politik güçlerin büyümesiyle önlenebileceğini söylüyor.
Marina Prentoulis, Lasse Thomassen - 
08.05.2015
Avrupa genelinde kemer sıkma karşıtı politikalar ve siyasi partiler için Syriza'nın seçim zaferinin önemi yavaş da olsa giderek daha iyi anlaşılıyor. Sıradaki hesaplaşma, yerel ve bölgesel seçimlerin 24 Mayıs'ta , genel seçimlerin ise yeni yıldan önce yapılacağı İspanya'da olacak. Podemos'un seçim zaferi, Eurozone'da kemer sıkma karşıtı politikalara karşı çıkan katı neo-liberal blokun, insanların seslerini bastıramadığını işaret edecek.
Nuri Ersoy - 
15.04.2015
Bu metin, 10 Nisan Cuma günü BÜ Folklor Kulübü odasında verdiğim seminerin notlarıdır. BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi’nin 2004-2005 yıllarında yaptığı Ortadoğu çalışmanın notları, Arap Baharı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri de kapsayacak şekilde güncellenmiştir.
Jack Rasmus - 
23.02.2015
Bütün bunlar, ABD ekonomisinin hâlâ uzun vadede bir “dur-kalk” yörüngesinde ilerlediğini ortaya koyuyor. Ben buna, kısa ve küçük çaplı canlanmaların olduğu ve hemen ardından kısa süreli ve sığ durgunlaşmaların geldiği “epik durgunluk (resesyon)” diyorum.
Vicente Navarro - 
23.02.2015
25 Ocak'ta yapılan Yunanistan seçimlerinde elde edilen Syriza zaferi sonrasında, Podemos'un gelecek yıl İspanya milletvekili genel seçimlerinde benzer bir başarı kazanıp kazanmayacağı ile ilgili spekülasyonlar artmış durumda. Peki partinin başarısını fitilleyecek şey ne?
Tarık Ali - 
22.01.2015
Yaşanan olay korkunçtu. Olay dünyanın birçok yerinde, en çok da karikatüristler tarafından ifade edilebilecek en keskin dille kınandı. Bu vahşeti planlayanlar hedeflerini de gayet özenle belirlemişlerdi. Bu tür bir eylemin muazzam bir dehşet yaratacağını elbette biliyorlardı. Onlar için önemli olan şey öldürdükleri kişi sayısı değil sağladıkları üstünlüktü...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.