Dünya


Küresel Direniş

2010 sonbaharında Avrupa`da yaşanan grevler ve işçi hareketleri dünya genelinde yaşanan birdirenişin ilk işaretleri olarak ortaya çıktı. Bunu 2011 yılına yayılan Arap Devrimleri izledi. Özellikle de Güney Avrupa ülkelerinde ekonomik krize hükümetlerin verdiği tepki seçkinlerin çıkarına hizmet etmeye devam ettiği için kitlesel protesto hareketlerisürerek devam ediyor. Son dönemde küresel direniş Bulgaristan, Endonezya, Brezilya ve Türkiye gibi çeşitli ülkelerdeki toplumsal hareketler ile derinleşerek yaygınlaşıyor. Bu dosyada dünyanın çeşitli yerlerindeki kitlesel direniş hareketlerinin nedenleri, biçimleri ve olası sonuçları hakkında çevirilere yer veriyoruz.

› Detaylı bilgi

Arap Devrimi

önce Tunus’ta, ardından Mısır ve Libya’da şimdi de Suriye’de yaşanan büyük alt üst oluş bölgemizde tarihsel bir dönemece işaret ediyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı’nın, Ortadoğu’da sözüm ona “istikrarı sağlamak” için dayatıp desteklediği rejimler kitlesel bir halk muhalefetiyle bir bir devriliyor. Sonunda Ortadoğu halkları, kendilerine dayatılan statükoya isyan ediyor ve gerçek bir demokratikleşme için mücadele ediyor. Devrilen diktatörlük rejimleri tek örgütlü güç olan din temelli örgütlenmeler Ortadoğu haklarına bir alternatif gelecek sunma iddiasında, ancak eski rejimlerin yerine gelen yenilerinin sınırları ortaya çıktıkça ve antidemokratik yönelişlere girdikçe halk yine sokaklara dökülüyor. Bu tarihsel dönemeçte Ortadoğu halkları artık içinde yaşadıkları toplumu dönüştürebilecekleri ve kendi gelecekleri konusunda söz sahibi olabilecekleri konusunda daha fazla özgüven hissediyorlar. Cin bir kere şişeden çıktı ve artık geri koymak mümkün değil. Bu dosya, gelişmeleri yakından takip edebilmek için ağırlıklı olarak konuya ilişkin çevirilere yer veriyor.

› Detaylı bilgi

Küresel Kriz

Avrupa`da yaşanan grevler ve işçi hareketleri ile ABD`de başlayan ve tüm dünyaya yayılan işgal hareketleri dünya genelinde yaşanan bir krizin önemli yansımaları. Refah devletinden geri adım atan Avrupa devletleri ve küresel sermaye, kemer sıkma politikaları ile zaten yaşam koşulları giderek kötüye giden geniş halk kesimlerinin lehine olan son refah devleti uygulamalarını da tırpanlıyor. İşsizlik, geleceksizlik ve güvencesizlik küreselleşirken aynı zamanda direniş de küreselleşiyor. Bugün Occupy Wall Street hareketi tüm dünyaya yayılan bir İşgal Hareketine dönüşmüş durumda. Bu dosyada hem küresel krize ilişkin gelişmelere yer veriyoruz, hem de buna karşı geliştirilen direniş öykülerine...

› Detaylı bilgi

E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.