Dünya

Jack Rasmus - 
11.07.2016
Brexit oylamasında sınıfsal, milliyetçi ve etnik öğeler karmaşık bir protesto bileşimi içinde bir araya geldi. Medya, milliyetçi ve etnik (göçmen ve göçmen karşıtı) temaları vurguluyor; fakat genellikle gelişmeleri sınıfsal bir perspektiften yorumlamaktan kaçınıyor. Oysa ben bu perspektifin temel önemde olduğunu düşünüyorum.
Linda Gordon - 
17.06.2015
Brezilyalı göçmen kadın Virginia da Loma, Kuzey Karolina’da Chapel Hill’de bir temizlik şirketinde çalışıyordu. Loma bir gün boş bir evin temizliğini yaparken şirketin sahibi geldi ve “hayır” demesi halinde kovmakla tehdit ederek Loma’ya tecavüz etti. Claudia Gomez’in Florida’da sebze paketlediği işyerinin patronuysa Gomez’i karşı koyamaz bir şekilde çekici bulduğunu söyleyerek taciz etmeye başladı.
Ramzy Baroud - 
15.06.2015
Son yıllarda mülteci haline getirilmiş Arapların muhtemel bir tahminini yapmaya çalıştığımda içim ürperdi. Ancak eğer 1948’deki Filistin Nakba’sını bir kenara koyarsak; bunun ardı sıra, peş peşe gelen Filistinlilerin etnik temizliği dalgalarını unutursak ya da İsrail işgalleri ve iç savaş sonucunda zorunlu göçe maruz kalan Lübnanlı sivilleri dikkate almazsak, tahmine nereden başlamalıyız?
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
01.09.2006
1967 savaşı yenilgisi Ortadoğu ve Arap Dünyası’nda kuşatıcı, seküler ve anti emperyalist Arap Milliyetçiliği’nin sonunu getirdi. Bu yenilginin ardından Birlik düşüncesi bazı Arap liderlerinin ağzında bir retorik olmaktan öteye geçemedi.
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
01.09.2005
Orta Doğu’nun 1939-67 arasındaki tarihinin başlıca olgusu, emperyal güçlerin bölgeden çekilişi, Arap ulus devletlerinin kuruluşu ve Arap milliyetçiliğinin bir ulus-devletçilik formuna dönüşerek kurulan ulus-devletlerde resmi ve popüler ideoloji haline gelmesidir.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.