Ülke

Direniş İçin Medya Rehberi

“Biz yıllarca doğuda yaşananları bu medyadan mı takip ettik?” Direniş sırasında sorulan en çarpıcı sorulardan bir tanesi buydu. Kitle medyasının mülkiyet yapısı, iktidar yapılarıyla yakınlığı vs. düşünüldüğünde, objektif bir yayıncılık yapmasını beklemek gerçekçi midir? Bu dosyada, anaakım medyayı anlamaya dönük olarak bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırma olan, Noam Chomsky`nin Rızanın İmalatı adlı eseri temel alınarak medya üzerine yazılmış metinleri bulabilirsiniz.


Ömer Ongun - 
23.01.2013
Bu makalede “medya denetimi” ve “rıza imalatı” kavramları etrafında kitapta sunulan “Propaganda Modeli” aktarılarak dünyadan ve Türkiye’den güncel örnekler tartışılacaktır. Yazının sonuç bölümünde ise Noam Chomsky’nin daha etkili muhalif bir mücadeleye ve sistemin sorunlarına yönelik çözümlere dair yaklaşımları hem dünya hem de Türkiye perspektifinde ele alınacaktır.
Taylan Doğan - 
07.08.2006
Kitle medyası, günümüzde toplumları bilgi bombardımanına tutan özelliğiyle başta medya alanındaki araştırmalar olmak üzere, pek çok tartışmanın konusu olmuştur. Özellikle küreselleşme çağında kitle medyasının gerek ulusal gerekse uluslararası siyasette belirleyici bir etken olmaya başlaması ve medya organlarının mülkiyetinin büyük sermaye gruplarının eline geçmesi, tartışmaların eksenini oluşturur.
Michael Albert - 
01.10.1997
Nation alternatif bir medya kurumu mudur? Peki ya Dollars and Sense veya Mother Jones ya da, yine bu çerçevede Z Magazine alternatif medya kurumları mıdır? Bu kurumlar, kararları kabul edebileceğimiz alternatif bir şekilde mi alıyorlar?
Noam Chomsky - 
01.10.1997
Medya hakkında yazmamın nedeni, bir yönüyle, bütün entelektüel kültürle ilgilenmem. Medya ise entelektüel kültürün incelenmesi en kolay olan kısmı. Her gün yayımlanıyor. Sistematik bir araştırma yapabiliyorsunuz. Dünkü versiyonu bugünkü versiyonla karşılaştırabiliyorsunuz. Neye önem verilip neye verilmediği ve şeylerin nasıl yapılandığı konusunda pek çok kanıt var.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.