Ülke

Demokratikleşme ve İnsan Hakları

Bu dosyada ülkemizdeki demokratikleşme sorunu, bu konuda meydana gelen gelişmeler ve insan haklarıyla ilgili güncel yorum yazıları bulunuyor.


Sayfa:
Taylan Doğan - 
08.11.2013
Bana göre başından itibaren gözlenen, fakat bir türlü aşılamayan bir “format” ve “ruh hali” Abbasağa Forumu’nun tıkanmasında belirleyici etkenlerin başında geldi. Forum, öncelikle “ana-forum” dediğimiz bir düzenle başladı ve park forumunun işleyişinde hep “ana-forum” merkezde oldu.Ana-forum, katılımcıların büyük bir amfi tiyatroda basamaklara oturması, bir moderatörün olması, belirli bir gündem saptanması ve konuşmak isteyenlerin sıra numarasıyla söz almasıdır.
Taylan Doğan - 
20.10.2013
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 15 Ekim’de “Kanları Hâlâ Görebilirsiniz: Lazkiye Kırsalında Muhalif Güçlerce Yapılan İnfazlar, Ayrım Gözetmeksizin Ateş Açma ve Rehine Alma Eylemleri” başlıklı, 104 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapor, 4-18 Ağustos tarihleri arasında, “muhalif” El Kaideci grupların Suriyeli Alevilerin yoğun şekilde yaşadığı Lazkiye bölgesinde gerçekleştirdiği kitle katliamlarını ele alıyor.
Türkiye İnsan Hakları Vakfı - 
17.06.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Haziran 2013’te Ankara’da yaptığı mitingde Gezi Parkı eylemcilerine yönelik “yarın boşaltırlar boşaltırlar, yoksa güvenlik güçlerimiz boşaltmayı bilir” demesinin ardından İstanbul’da polis, Gezi Parkı’na saldırdı. Etkinliklerin, forumların yapıldığı, çocukların ve yaşlıların da bulunduğu parka saldıran polis, aşırı/ölçüsüz/orantısız şekilde gaz bombası, basınçlı su, cop, plastik mermi kullandı.
19.05.2013
Heyetimiz, 11.05.2013 tarihinde, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalar sonucunda oluşan kayıpları ve olay sonrasında yaşananları tespit etmek ve raporlamak amacıyla 13.05.2013 tarihinde oluşturulmuştur. Raporda yer alan bilgiler ve kanaatler, olayın meydana geldiği Reyhanlı ilçesinde yaşayan kişiler ve heyetin gözlemleri sonucunda oluşmuş olup güvenlik gerekçesiyle görüşülen kişilerin isimlerine yer verilmemiştir.
Ömer Faruk Kurhan - 
18.05.2013
Reyhanlı’da meydana gelen bombalı terör saldırısı, AKP Hükümeti’nin Suriye politikasının iflası olarak değerlendirildi. Fakat AKP Hükümeti’ne vurmak adına harekete geçilirken, sağcısından solcusuna AKP Hükümeti’nin bu zaafına yüklenmenin tam zamanıdır diyenler, yaratılan bilgi ve yorum kirliliğine yatırım yaptıkları gibi, mülteci karşıtı ırkçılığı da destekler hale geldiler.
Nor Zartonk / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ - 
23.04.2013
Osmanlı döneminde Ermenilere yönelik kitlesel katliamlardan ilki; Sultan Hamid’in emriyle kurulan Hamidiye Alayları tarafından gerçekleştirilen 1984-86 katliamlarıdır. Bunu 1908 Meşrutiyeti sonrası gerçekleşen 1909 Adana Katliamı izledi. 24 Nisan 1915 tarihinde ise Ermeni aydınlarının katledilmek üzere tutuklanması ve bunu takiben zorla yapılan sistemli sürgün ve katliamlar ile de Anadolu Ermenisizleştirildi.
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ IRKÇILIK VE AYRIMCILIĞA KARŞI KOMİSYON - 
12.03.2013
“Samatya saldırganı yakalandı!” Geçtiğimiz hafta gazeteler ve internet haberi bu başlıkla verdi. Kısaca özetlersek, 28 Kasım 2012 ile 26 Ocak tarihleri arasında Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlara yönelik, birbirine çok benzer, ağır şiddet içeren saldırılar yaşanmış, mağdurlardan Maritsa Küçük saldırı sonucunda yaşamını kaybetmişti.
Ömer Ongun - 
25.02.2013
Bu ülkede her yer birbirinden uzak. Birbirini görmeyen, tanımayan, duymayan milyonlarca insan başkalarına sahip sanıyor kendini. Karadeniz’de yaşanan başka türlü sanal bir sahipliğin tezahürü adeta. Yaşları 20 ila 40 arasında değişen işsiz, ekmeksiz, geleceksiz erkeklerin hayatın başka türlüsüne duydukları derin tahammülsüzlük…
Ömer Ongun - 
18.02.2013
Geçtiğimiz ay AKP hükümeti Kürt sorununun çözümüne yönelik müzakere sürecini yeniden başlattı. Medyanın “İmralı süreci” ismini verdiği bu yeni dönemde barışa dair toplumsal desteği görünür kılmak isteyen HDK milletvekilleri Karadeniz illerine ziyaretler gerçekleştirme kararı aldı. Yine geçtiğimiz haftalarda Başbakan Tayyip Erdoğan da Karadeniz bölgesinden...
İnsan Hakları Derneği - 
15.02.2013
04 Ocak 2013 tarihinde Zeytinburnu’nda Batmanlı bir ailenin düğününe çok sayıda kişinin pompalı tüfekler, döner bıçakları, sopa, taş ve satırlarla saldırıldığı iddiası üzerine yaşanan olayın ırkçılığa, etnik düşmanlığa ve nefrete karşı olan herkeste büyük bir endişeye yol açmıştır.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.