Dans

Gary ve Susan Lind-Sinanyan - 
13.07.2015
1915’te Batı Ermenistan’ın yok edilişiyle ve hemen ardından geriye kalanların dağılmasıyla Ermeni dansının geleneksel yapısı geri dönülemeyecek şekilde bozuldu. Bin yıldır süren koşullar artık sona ermişti. Yurtlarından koparılan Ermeniler tüm dünyaya dağıldılar. Köy dansları kendi bağlamı içinde önemli bazı işlevsel ihtiyaçları karşılıyordu fakat göç edenlerin yeni koşullarında artık işlevsel değildiler.
Gary ve Susan Lind-Sinanyan - 
08.07.2015
Ermeni dans mirası, Yakın Doğu'nun en eski, en zengin ve en çeşitli dans miraslarından birisidir. Ermenilerin ataları M.Ö. 650 yılında, Urartu İmparatorluğu yıkıldıktan hemen sonra Hayastan’a (Ermenistan) yerleştiler. Ermenistan’ın coğrafi konumu hem büyük bir bela hem de büyük bir lütuftu. Güçlü imparatorluklar arasında bir geçiş bölgesindeki Ermenistan, arada kaldığı için imparatorlukların istilacı ...
Gülcan Küçük, Rumeysa Çamdereli - 
12.04.2015
Kardeş Türküler projemizin gelenekselleşen Harbiye Açıkhava Tiyatrosugösterisi bu yıl “Barış Zamanı” adıyla 19 Eylül 2014’te gerçekleşti. Gezidirenişinin yaşandığı, Soma faciasının olduğu, barış sürecinin toplumsal birbarışa dönüşemediği, yanı başımızdan, Rojava’dan hem savaş hem devrimhaberlerini aldığımız bir dönemle birlikte bu gösterimizi hazırlarken inatlabarış demek, barışın sesini yükseltmek istedik.
Berna Kurt - 
23.09.2009
Aşağıdaki çalışma, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Dans Birimi’nde ve Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nde yürütülen çeşitli çeviri çalışmalarından derlenmiştir. Çok sayıda çevirmen, redaktör ve editörün emeklerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Türkçe karşılıklar birer öneri niteliğindedir. Her kelime ya da terim, cümle ve bağlam içinde ...
Berna Kurt - 
10.08.2007
Dans alanı ile iligli temel metinlerin listesi: Bu metinler, birim çalışmalarını takip etmek, çalışmalara katılmak isteyecek kişiler için okuma tavsiyesi niteliğindedir. Birimin çalışmaları, gösterileri, sahneleme anlayışını tarihsel olarak belgeleyebilecek yazılar, çalışmalarında faydalandığı yazı-makale-kitaplar ve birim içinde verilen çeşitli seminerlerin notlarından oluşmaktadır.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.