Dans


Beden Müziği ve Dans

BGST Dansçıları ve KeKeÇa Beden Perküsyonu Topluluğu'ndan Bir Grup Dansçı ve Müzisyenin Beden Müziği ve Dansı “Hemhal Etme” Çabaları. Çalışma Blogu: bedenmuzigivedans.wordpress.com/

› Detaylı bilgi

Toplumsal Cinsiyet ve Dans

Sahnede temsil edilen toplumsal cinsiyet kimliği, kadın dansçıların çalışmaları, dans alanına yönelik feminist analiz ve feminist dramaturji tartışmaları. Dans sahnelerinin toplumsal cinsiyet dramaturjisi, BGST Dansçıları`nın üretime yönelik tartışmalarının önemli başlıklardan biridir.

› Detaylı bilgi

Ege-Rum Çalışması

Ege-Rum danslarının ve olası bir sahnenin arka plan çalışması olarak tasarlanan çalışma bağlamında makale aktarımlarının olduğu dosya

› Detaylı bilgi

Sahne Analizi

Dans biriminde yapılan çalışmaların değerlendirilmesi için ortak bir terminoloji oluşturulması ve analitik bir yöntem izlenmesi amacıyla sahne analizi çalışmalarına başlandı. Diğer önemli bir hedef de genel olarak dans alanına dair tespit ve değerlendirmeler için altyapı oluşturması.

› Detaylı bilgi

Okuma-Tartışma

Okuma ve eğitim çalışmaları.

› Detaylı bilgi

Dans Tarihi

Farklı dans türleri ile ilgili tarih çalışmaları

› Detaylı bilgi

Hip Hop Çalışması

Dans formasyonu ve Hip Hop ile bir tanışıklık kazanmak ve edinilen birikimin aktarılabiliyor olması pratik çalışmaların ana hedefiydi. Gesa-Jennie Gerdes yürütücülüğünde pratik dans çalışmaları yapıldı. Hip Hop kültürüyle tanışıklık kazanmak amacıyla bilgilenme temelli mütevazı araştırma çalışmaları ve birim üyelerine dönük aktarımlar yapıldı.

› Detaylı bilgi

Fiziksel Aksiyondan Dansa (2006)

BGST dans biriminde, daha önce 2004 yılında yapılan fiziksel aksiyondan dansa atölyesinin geliştirilmesi ve gruba yayılması hedefiyle Aralık 2006`da yeniden ele alındı.

› Detaylı bilgi

Alevi Çalışması

2007 yaz dönemi sonunda fiziksel aksiyondan hareketle bir dans sahnesinin nasıl oluşturulabileceğinin araştırılacağı bir çalışmanın organize edilmesine karar verildi. Kolektif bir dans sahnesinin oluşturulmasına dair bir yöntem araştırılması yapılması hedeflendi.

› Detaylı bilgi

Çingeneler

BGST Dans Birimi olarak 15 Ocak-15 Mart 2007 tarihleri arasındaki altı haftalık süreçte, fiziksel aksiyondan dansa eğitim çalışmasının devamı niteliğinde ve Kardeş Türküler projesi çerçevesinde yaptığımız Harbiye Açıkhava konserlerine bir sahneleme önerisi oluşturmak üzere...

› Detaylı bilgi

Medet Çalışması (2006)

BGST-Kardeş Türküler`in seslendirdiği "Medet" adlı parçaya BGST dansçıları tarafından dans yazılması kararlaştırıldığında, gruptan üç kişi -aslında çok yabancı olunan- tasavvuf, genel olarak tarikatlar, özelde de Kadiri ve Cerrahi tarikatları konusunda ...

› Detaylı bilgi

Fiziksel Aksiyondan Dansa (Newroz-Nevruz)(2004-2005)

Bu yazı Ağustos 2004-Mart 2005 arasında BGST Dansçıları tarafından yürütülen Newroz (Yeni Gün) Atölye Çalışması ile Fiziksel Aksiyon Eğitim çalışmalarının süreç, yöntem ve sonuçlarını aktarmak üzere kaleme alındı.

› Detaylı bilgi

HAMLET-Dans Metin Buluşması (2002)

Tiyatro Boğaziçi ile ortak yapılan "HAMLET" dramaturji çalışması sonucunda, yapılan dramaturjinin açığa çıkarılmasına yönelik deneysel bir çalışmadır. Seçilen sahne (3. perde 1. sahne) bir yandan iki oyuncu tarafından yorumlanırken diğer yandan iki dansçı tarafından bir dans icra edilmektedir.

› Detaylı bilgi

WORKSHOP (2001)

2001 Mayis ayinda Istanbul Amatör Tiyatro Günleri (IATG) kapsaminda yapilan atölyede, beden kullaniminin merkeze alindigi teatral sahne formlarinda dramaturji-sahneleme iliskisi incelenmektedir. Dogaçlamalar neticesinde sekillenen kisa bir sahnenin sergilenmesinin ardindan yapilan söylesi bölümünde, sergilenen ürünün geçirdigi asamalar tartisilmaktadir.

› Detaylı bilgi

E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.