Bilim ve Toplum

Etiketler

Bilim ve Toplum
Fırat Güllü - 
24.04.2017
Ermenistan ve Türkiye’deTarih ders kitaplarının içerdikleri sorunla açısından büyük benzerlikler taşıdığı tespit edilebilir. Öncelikle bu kitaplarda yer alan tek sesli(single-voiced) milliyetçi anlatıların, öğrencilerin “biz” olarak tanımlanan topluluk dışındaki unsurlara şüpheyle, hatta düşmanlıkla bakmasına yol açacak nüveler içerdiği açıkça görülmekte.
Taylan Doğan - 
19.04.2017
Gezi’den bu yana ilk kez Atatürkçülerle solcuların birlikte katıldığı protestolara tanık oluyoruz. Bu protestolar Kadıköy ve Beşiktaş’la sınırlı değil; Ataşehir, Gebze ve Avcılar’da, Alevilerin yoğun yaşadığı Samandağ, Gazi, Maltepe, Kartal gibi ilçelerde, Ankara’da Batıkent’te, İstanbul dışında İzmir, Antep, Antalya, Eskişehir, Mersin, Muğla’da ve başka yerlerde her gece protesto eylemleri yapılıyor.
Taylan Doğan - 
05.04.2017
Sonuç olarak, CHP’nin referandum sürecine ve sonrasına ilişkin politikası, genel hatlarıyla Ulusalcı/Ergenekoncu yapının programıyla gayet uyumlu görünüyor. Bu da bizi, CHP’nin 15 Temmuz sonrasında tesis edilen ve geniş bir Türk-İslamcı kitle desteğine dayanan milli mutabakat rejiminin utangaç ortağı konumunda olduğu sonucuna götürüyor.
 - 
30.03.2017
1950’den sonra başka bir konjonktür-le karşı karşıyayız. Çok partili hayatla birlikte devletin de siyasetin de tari-katların toplum tabanındaki örgüt-lenmelerini fark ettiği ve kullanmaya başladığı dolayısıyla tarikatların da devleti ve siyaseti kullanmaya başla-dığı bir döneme giriyoruz 1950 sonra-sında.
 - 
30.03.2017
Namık Kemal'in Mehmet Akif Er-soy'un savunduğu İslamcı ideolojinin bir tür Osmanlı Devleti'ni kurtarma paradigması etrafında örgütlendiğini görüyoruz. Tıpkı Türkçülük-Osmanlıcılık gibi... O dönemde İs-lamcı ideolojisinin "Osmanlı'nın kur-tuluşu İslam'ın kurtuluşudur" düşün-cesini savunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Osmanlı modernizasyo-nuna, Osmanlı'nın merkezi, modern bir devlet olmasına karşı çıkmıyorlar...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.