Etkinlikler

BGST

BGST Gündemi
 • Adalet arayan her kesimden insan ile yan yana yürüyeceğiz!

  BGST - 18.06.2017

  Adalet saraylarının sarayın adaletine dönüştüğü, hak ve hukukun ayaklar altına alındığı böyle bir dönemde başlatılan sivil itaatsizlik eylemini değerli ve birleştirici buluyoruz. Adalet yürüyüşünün adım adım büyümesi gerektiğini düşünüyor, adalet arayan her kesimden insan ile yan yana yürüyeceğimizi duyuruyoruz.

 • Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Çığlığını Duyalım

  BGST - 12.05.2017

  Gülen yüzleriyle seslerini duyurmak istiyor, emeklerine ve onurlarına sahip çıkıyor, köle muamelesi görmeyi kabul etmiyorlar. Ve diyorlar ki: "Ne ölmek ne sakat kalmak ne de bir saniye daha aç kalmak istiyoruz. Bu konuda çok netiz. Tek isteğimiz işimiz. İşimizi geri istiyoruz. Ve mesele bizim için bu kadar basit"

 • Bgst Tiyatro'dan Yeni Oyun: Zabel

  BGST - 01.03.2017

  İki perdelik yeni oyunumuz "Zabel" 6 Mart'ta Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu'nda seyirci ile buluşuyor.

 • Bgst'den Kanun Hükmünde Davetiye Kampanyası

  BGST - 17.02.2017

  “Burda KHK geçmez!” Bizler sanat üretiyoruz. Bunu da dayanışma çerçevesinde “ihraç” edilenler ile paylaşmak istiyor, kendilerine Kanun Hükmünde Davetiye tebliğ ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yordam Kitap da, “ihraç” edilen akademisyenlerle bir dayanışma kampanyası başlatmıştı. Farklı şekillerde dayanışma modellerinin geliştirilip yaygınlaşacağını umut ediyoruz.

 • Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü (DTCF) Kapandı!

  Mimesis Editöryal - 09.02.2017

  Bu sabah Türkiye’de bir tiyatro bölümü fiilen kapatıldı. Hem de en köklüsü olan Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü… 10 kişilik öğretim kadrosundan son OHAL kararnamesiyle geriye 4 akademisyen kaldı. Tasfiye edilenlerin hepsi “Barış İmzacısı”ydı. Bölümde görevden alınan ilk akademisyen Süreyya Karacabey’e göre, “bölüm artık fiilen işlevini yitirmiş durumda”.

 • Yakın Türkiye Tarihi Çalışması Dönem Değerlendirmesi: Aralık 2016

  BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 19.12.2016

  BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi'nin yürüttüğü Yakın Türkiye Tarihi Çalışması, AKP döneminin analizini yapmak, bu dönemde Türkiye’de yaşanan dönüşümleri anlamak üzere yürütülen bir çalışma. Aynı zamanda güncel gelişmeler de aktif olarak takip edilerek Türkiye’nin yakın dönem tarihe ilişkin bilgiler ışığında yorumlanmaya çalışılıyor.

 • BGST Çalışanlar Tiyatrosu Dönem Raporu (2016)

  Hekim Kılıç - 10.10.2016

  BGST çalışanlar tiyatrosu bölgesi olarak halihazırda oyunlaştırmaya dönük elimizdeki 3 sahne taslağı üzerinden detay çalışmalarımız sürmekte olup önümüzdeki günlerde de oyunun finali olarak tasarladığımız 4.sahnenin (Mahkeme) taslağını oluşturarak prodüksiyon sürecine girmeyi planlıyoruz. Yine bu süreç içinde metin düzenlemesi, sahneler arası geçiş ve oyun üslubuna dair çalışmalara ağırlık vererek 2017 yılının başında oyunu sahnelemeyi hedeflemekteyiz.

 • SANAT SİZİ ÇAĞIRIYOR...

  BGST - 10.11.2015

  "Sanat herkes içindir, isteyen herkes sanat yapabilir" diyen Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) sanatçıları; herkesi müzik, dans ve tiyatro alanlarında edindikleri birikimi paylaşmaya çağırıyor... 16 Kasım'da Beyoğlu'ndaki stüdyolarında çalışmalar başlıyor...

Ömer F.Kurhan - 
28.06.2017
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde, tek slogan altında adalet yürüyüşü başladığında, gerçekten de iktidarı sallayacak bir çıkış yapıldığı söylenebilir. Yalnız şöyle bir soru akıllara gelmedi değil: İyi de Gandhi Kemal aslında, her milli mutabakat denildiğinde hazır ola geçmiş bildiğimiz Kemal değil mi?
 - 
11.05.2017
Bu yazı, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü (BÜKAK) ve Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi’nin 22 Kasım 2016 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi İbrahim Bodur Salonunda düzenlediği Kadınların Gözünden Yeni Türkiye adlı panelin konuşma metnidir. Metinde sunulan veriler panelin yapıldığı döneme aittir.
Fırat Güllü - 
24.04.2017
Ermenistan ve Türkiye’deTarih ders kitaplarının içerdikleri sorunla açısından büyük benzerlikler taşıdığı tespit edilebilir. Öncelikle bu kitaplarda yer alan tek sesli(single-voiced) milliyetçi anlatıların, öğrencilerin “biz” olarak tanımlanan topluluk dışındaki unsurlara şüpheyle, hatta düşmanlıkla bakmasına yol açacak nüveler içerdiği açıkça görülmekte.
Taylan Doğan - 
19.04.2017
Gezi’den bu yana ilk kez Atatürkçülerle solcuların birlikte katıldığı protestolara tanık oluyoruz. Bu protestolar Kadıköy ve Beşiktaş’la sınırlı değil; Ataşehir, Gebze ve Avcılar’da, Alevilerin yoğun yaşadığı Samandağ, Gazi, Maltepe, Kartal gibi ilçelerde, Ankara’da Batıkent’te, İstanbul dışında İzmir, Antep, Antalya, Eskişehir, Mersin, Muğla’da ve başka yerlerde her gece protesto eylemleri yapılıyor.
Taylan Doğan - 
05.04.2017
Sonuç olarak, CHP’nin referandum sürecine ve sonrasına ilişkin politikası, genel hatlarıyla Ulusalcı/Ergenekoncu yapının programıyla gayet uyumlu görünüyor. Bu da bizi, CHP’nin 15 Temmuz sonrasında tesis edilen ve geniş bir Türk-İslamcı kitle desteğine dayanan milli mutabakat rejiminin utangaç ortağı konumunda olduğu sonucuna götürüyor.
 - 
30.03.2017
1950’den sonra başka bir konjonktür-le karşı karşıyayız. Çok partili hayatla birlikte devletin de siyasetin de tari-katların toplum tabanındaki örgüt-lenmelerini fark ettiği ve kullanmaya başladığı dolayısıyla tarikatların da devleti ve siyaseti kullanmaya başla-dığı bir döneme giriyoruz 1950 sonra-sında.
 - 
30.03.2017
Namık Kemal'in Mehmet Akif Er-soy'un savunduğu İslamcı ideolojinin bir tür Osmanlı Devleti'ni kurtarma paradigması etrafında örgütlendiğini görüyoruz. Tıpkı Türkçülük-Osmanlıcılık gibi... O dönemde İs-lamcı ideolojisinin "Osmanlı'nın kur-tuluşu İslam'ın kurtuluşudur" düşün-cesini savunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Osmanlı modernizasyo-nuna, Osmanlı'nın merkezi, modern bir devlet olmasına karşı çıkmıyorlar...
BGST - 
01.03.2017
İki perdelik yeni oyunumuz "Zabel" 6 Mart'ta Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu'nda seyirci ile buluşuyor.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.