Etkinlikler

BGST

BGST Gündemi
 • Ayşe Selen’i Kaybettik...

  BGST - 30.12.2017

  Türkiye tiyatrosunun en çalışkan emekçilerinden, oyuncu, hikaye anlatıcısı, oyun yazarı, eğitimci, çevirmen Ayşe Selen’i kaybettik. Ardında onlarca çeviri, yüzlerce tiyatro sevdalısı öğrenci/oyuncu, hepsi bir oyunculuk dersi niteliğinde “replikleri perdeye asılı” bir sürü rol, her biri oya gibi işlenmiş birbirinden güzel oyunlar, çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında yapılmış değerli çalışmalar ve çok güzel anılar bıraktı. BGST üyeleri olarak oyun, konser ve şiir dinletilerinde birlikte çalışmaktan gurur ve mutluluk duyduğumuz bu değerli tiyatro sanatçısını kaybetmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Seni çok özleyeceğiz Ayşe Selen…

 • İfade suç değildir. Barış talebi yargılanamaz!

  BGST - 04.12.2017

  Yargı, Türkiye’deki demokratik teamülün sınırlarını görüp risk alarak barış talep eden, ifade özgürlüğü hakkını kullanan vicdan sahibi akademisyenleri suçlamaya çalıştıkça, hiçbir hukuki açıklaması olmayan tutarsız tablolar üretmeye devam edecektir. Şimdi yargılanan ve bundan sonra da aynı nedenle yargılanabilecek tüm akademisyenlerin yanındayız, ifade özgürlüğünün bastırılması çabalarının karşısındayız.

 • Kardeş Türküler'den Umut Dolu Bir “Yol” Daveti!

  Fehmiye Çelik, Feryal Öney - 18.10.2017

  Dünya Barış Günü’nün kutlandığı Eylül ayında, “Yol” isimli yeni albümüyle müzikseverlerle buluşan Kardeş Türküler, herkesi çok sesli ve çokkültürlü bir müzik yolculuğuna davet ediyor. Yaşamdan ve yaşatmaktan yana olanları; farklılıklarımızı bir arada, eşit ve özgürce yaşamayı savunanları; daima haktan, adaletten ve barıştan yana duranları müziğin birleştirici yolunda buluşmaya çağırıyor.

 • Bgst Çalışanlar Tiyatrosundan Yeni Oyun: Adaletin Bu Mu Dünya?

  Bgst Tiyatro - 06.10.2017

  Tamamı tam zamanlı işlerde çalışan tiyatrocuların eğitim-araştırma perspektifiyle hazırladığı oyun sistemin labirentlerinde adalet arayışına, gerçek ile absürdün sıklıkla yer değiştirmesine ve bu koşullar içinde kendisine çıkış arayan bir bireyin çırpınışlarına odaklanıyor.

 • Hak, Hukuk, Adalet... Hemen... Hepimize...

  BGST - 26.07.2017

  Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu olarak biliyoruz ki yargının bağımsızlığına gölge düşüren, özgür basının sesini kısmaya çalışan, KHK'ları ile binlerce kişiyi mağdur eden OHAL, benzeri her tarihsel dönem gibi geçicidir ve haksızlık, hukuksuzluk karşısında adalet diyenler aradıklarını mutlaka bulurlar. Cumhuriyet gazetesi tutuklu emekçileri bir an evvel serbest bırakılmalı ve ifade özgürlüğü üzerindeki her türlü baskıya son verilmelidir.

 • Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Çığlığını Duyalım

  BGST - 12.05.2017

  Gülen yüzleriyle seslerini duyurmak istiyor, emeklerine ve onurlarına sahip çıkıyor, köle muamelesi görmeyi kabul etmiyorlar. Ve diyorlar ki: "Ne ölmek ne sakat kalmak ne de bir saniye daha aç kalmak istiyoruz. Bu konuda çok netiz. Tek isteğimiz işimiz. İşimizi geri istiyoruz. Ve mesele bizim için bu kadar basit"

 • Bgst'den Kanun Hükmünde Davetiye Kampanyası

  BGST - 17.02.2017

  “Burda KHK geçmez!” Bizler sanat üretiyoruz. Bunu da dayanışma çerçevesinde “ihraç” edilenler ile paylaşmak istiyor, kendilerine Kanun Hükmünde Davetiye tebliğ ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yordam Kitap da, “ihraç” edilen akademisyenlerle bir dayanışma kampanyası başlatmıştı. Farklı şekillerde dayanışma modellerinin geliştirilip yaygınlaşacağını umut ediyoruz.

 • SANAT SİZİ ÇAĞIRIYOR...

  BGST - 10.11.2015

  "Sanat herkes içindir, isteyen herkes sanat yapabilir" diyen Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) sanatçıları; herkesi müzik, dans ve tiyatro alanlarında edindikleri birikimi paylaşmaya çağırıyor... 16 Kasım'da Beyoğlu'ndaki stüdyolarında çalışmalar başlıyor...

Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
04.02.2018
Bu yazıda, öncelikle “Batı ekseni” içinde Türkiye’nin rolünün 2000’li yıllarda nasıl değiştiğini anlamaya, daha sonra da Türkiye’nin yaşadığı iddia edilen “eksen kayması”nın göstergelerini sıralamaya çalışacağız. Sonrasında daha radikal bir tartışma açıp Türkiye’nin dış politika tercihlerinde bir çapa işlevi gören böylesi bir eksenden söz etmenin dünyadaki dönüşümler çerçevesinde hala mümkün olup olmadığını tartışacağız.
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
25.11.2017
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi, zaman zaman “On Soruda Güncel Gelişmeler” dizisi ile güncel gelişmeleri bütünsel bir çerçevde değerlendirmeye ve bu gelişmelerin toplumsal muhalefet için yarattığı tehditleri ve sunduğu fırsatları vurgulamaya çalışıyor. Bu yazıda da on soru çerçevesinde dış politikadaki gelişmelerden, Atatürkçülüğün yeniden keşfedilmesine, belediye başkanlarının istifasından, başkanlık seçimleri çerçevesinde ülkeyi bekleyen tehditlere güncel gelişmeleri yorumlamaya çalıştık.
Fehmiye Çelik, Feryal Öney - 
18.10.2017
Dünya Barış Günü’nün kutlandığı Eylül ayında, “Yol” isimli yeni albümüyle müzikseverlerle buluşan Kardeş Türküler, herkesi çok sesli ve çokkültürlü bir müzik yolculuğuna davet ediyor. Yaşamdan ve yaşatmaktan yana olanları; farklılıklarımızı bir arada, eşit ve özgürce yaşamayı savunanları; daima haktan, adaletten ve barıştan yana duranları müziğin birleştirici yolunda buluşmaya çağırıyor.
Esra Aşan - 
04.08.2017
Geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinden kadınlar bir eylem çağrısı yaptı. Herhangi bir kurum adının öne çıkarılmadığı bu eylemin sloganı “Kıyafetime Karışma!” idi. 29 Temmuz Cumartesi günü “Kıyafetime karışma!” demek için farklı yaş ve inanç grubundan, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden yüzlerce kadın İstanbul’da Kadıköy’de bir araya geldi.
Esra Aşan - 
30.07.2017
Cumhuriyet Gazetesi davasının beş gün süren ilk turu 24-28 Temmuz tarihlerinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde tamamlandı. Davanın görülmeye başlandığı 24 Temmuz tarihi aynı zamanda basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olduğu için dava oldukça ironik bir güne “denk gelmiş” oldu. Yeni anaakım medyanın dava sonucunu beklemeden FETÖ medyası olarak lanse ettiği Cumhuriyet Gazetesi, basın bayramını Çağlayan Adliyesi’nde kutladı.
Taylan Doğan - 
28.07.2017
Devletin kendi bekası uğruna tarikatlara ve İslamcı ağlara kapılarını açması, Diyanet İşleri gibi kurumların hem dini kontrol altında tutmak hem de toplum tabanında milliyetçilikle barışık bir dinselliği yaygınlaştırmak üzere devreye sokulması, Türkiye toplumu açısından son derece ağır sorunlara yol açtı. Bu noktada çözüm, devlet kurumlarının yönetiminde ve kadroların atanmasında kamusal yarara ve liyakata dayalı evrensel kriterlerin gözetilmesinden geçiyor
Esra Aşan - 
08.07.2017
Yaklaşık 80 kadın ve LGBTİ+ örgütünün temsilcileri, yayınladıkları bir açıklama ile 6 Temmuz’da kadınlar için sembolik bir anlamı olan Gebze’den Adalet Yürüyüşü’ne katıldılar. Gebze’de Pippa Bacca’nın öldürülmesinden 9 yıl sonra; Suriyeli hamile kadına, Emani Al Rahmun’a tecavüz edip öldürdükleri belki de aynı saatlerde kadınlar adalet için yürüyordu.
Ayhan Akkaya - 
06.07.2017
Bu yürüyüşün sonunun tam olarak nereye varacağını kestiremesek de, geçmiş hesapları, eleştirileri, hayal kırıklıklarını ya da içine düştüğümüz umutsuzlukları... bir yana bırakıp şu an gerçekten aykırı görünen bu adımı, ''herkes için adalet'' diyerek desteklemeyi değerli bulduk.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.