Etiketler

BGST Açıklamaları


Tiyatro Birimi'nin Yeniden Kurulmasına İlişkin Açıklama

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) kültür sanat alanında öncü ve alternatif çalışmalara zemin oluşturan ve bu alanda alternatif okullaşma hedeflerini gerçekleştirebilmek için gereken eğitim-araştırma altyapılarını tesis edebilecek birim yapılarının oluşumunu teşvik etmektedir. 

Belirli dönemlerde gerçekleştirilmesi öngörülen ve sonuncusu geçtiğimiz 2015 yılı başında, birim yapıları ile faaliyetlerinin ele alındığı ve tüm üyelerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen BGST Genel Kurulu ve sonrası süreçlerde BGST birimlerinin eğitim-araştırma perspektifinden uzaklaştığı ve yapının demokratik katılımcı işleyişinin aşındığı tespit edilmiş ve bu tespit ışığında BGST birimlerinin yeniden kurulması sürecine girmesi kararlaştırılmıştır. 

Yine aynı dönemde, İstanbul Üniversitesi mezunu tiyatrocuların oluşturduğu Deneysel Sahne çevresi de benzer sorunlar nedeniyle yeniden yapılanma sürecine girmiştir.

Birim yapılarının; eğitim-araştırma ayağı güçlü, üretimlerin kamusal alanla paylaşımlarını teşvik eden ve gruplaşma mantığını terk eden temel öncüllerle kurulabileceğini düşünüyoruz. 

Bu bağlamda tiyatro alanında çalışan BGST Tiyatro ile Deneysel Sahne yapılarının bu anlayış çerçevesinde örgütsel olarak güçlerini birleştirmesi gündeme alınmış ve yukarıda bahsi geçen sorunları aşma niyetinde olan üyeler tiyatro birimini birlikte kurma kararı almıştır. 

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/bgst-aciklamalari/tiyatro-biriminin-yeniden-kurulmasina-iliskin-aciklama

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.