Etiketler

BGST Açıklamaları


Referandum iptal edilmeli, oylama özgür şartlar altında yenilenmelidir!

16 Nisan 2017’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş olarak adlandırılmakla birlikte özünde köklü rejim değişikliği anlamına gelen anayasa değişiklikleri halk oylamasına sunuldu. Yüzde 85.3 dolaylarında katılımın olduğu oylama neticesinde, kesinleşmemiş verilere göre yüzde 51.4 evet, yüzde 48.6 hayır sonucuna ulaşıldı.

Toplumun hemen her kesiminden ve neredeyse her iki yurttaştan birisinin hayır dediği bu oylamaya YSK’nın almış olduğu skandal niteliğindeki mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına ilişkin karar damgasını vurdu. Kesinlikle hukuksuz olan bu karar sonucu, AGİT, Oy ve Ötesi, Hayır ve Ötesi gibi kurum ve platformlar halkoylamasının şaibeli hale geldiğini, sonuçların güvenilir olmaktan uzak olduğunu ifade ettiler. Sadece CHP ve HDP değil toplumun her kesiminden muhalefet bu hukuksuz oylamanın iptal edilerek yenilenmesini talep etti. Tüm bunlara rağmen YSK'ya yapılan bireysel ve kurumsal itirazlar reddedildi.

Ülke genelinde, oylamanın hukuki güvenliğini sağlamakla görevli en üst makam olan YSK eliyle gerçekleştirilen ve siyasal iktidar tarafından oldu bittiye getirilmek suretiyle kabul ettirilmeye çalışılan, oy/seçme hakkına yönelik bu darbeye karşı şimdi protestolar yükseliyor.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu olarak, tüm toplumu bağlayıcı en üst yasa metni olan anayasanın bir oldu bittiyle, hukuken geçersiz ve şaibeli bir oylamaya dayanarak değiştirilmesine HAYIR diyoruz.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/bgst-aciklamalari/referandum-iptal-edilmeli-oylama-ozgur-sartlar-altinda-yenilenmelidir

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.