Etiketler

BGST Açıklamaları


Özgür Gündem'in Kapatılması Kararını Kınıyoruz!

Özgür Gündem gazetesi, “PKK terör örgütünün propagandasını yapmak” gerekçesi ile İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak tamamen kapatıldı ve mahkemenin aldığı karardan sonra polis baskın düzenledi. İnsan hakları aktivisti avukat Eren Keskin'in, daha önce de tutuklanan gazeteci Ragıp Zarakolu'nun evi polis tarafından basıldı. Baskın anını görüntüleyen İMC TV muhabirleri dahil olmak üzere onlarca basın emekçisi gözaltına alındı. 

Doksanlı yıllardan bu yana defalarca kapatılan, muhabirleri faili meçhul cinayetlere kurban giden Özgür Gündem ve benzer çizgide yayın yapan medya organlarının yine, yeniden aynı yöntemlerle tasfiye edilmeye çalışmasının akıl ve mantıkla açıklanabilir bir tarafı yoktur.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu olarak başta  Özgür Gündem gazetesi ve çalışanları olmak üzere, özellikle muhalif basın yayın organlarına yönelen baskıları kınıyoruz. Bundan önce bir çok açıklamamızda ifade ettiğimiz üzere demokrasiden yana olanların derinleşen darbe koşullarına karşı özgürlükleri ve laik/seküler kamusal alanı savunacak bir dayanışma örgütlemeleri elzem olduğunu tekrar ediyoruz. 

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu 
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/bgst-aciklamalari/ozgur-gundemin-kapatilmasi-kararini-kiniyoruz

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.