Etiketler

BGST Açıklamaları


Faşizme itiraz etmek yurtseverliğin gereğidir!

Özgür Gündem, Azadiya Welat ve Evrensel Kültür Dergisi gibi muhalif medya organlarının kapatılmasının ardından, geçtiğimiz gün Cumhuriyet gazetesine yönelik geniş çaplı bir operasyon yapıldı. Üniversiteler de benzer bir biçimde anti demokratik uygulamalardan nasibini aldı; 29 Ekim KHK’ları ile üniversitelerde rektör seçimleri kaldırıldı. % 55’lik halk desteği ile seçilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları tutuklandı ve yerlerine Etimesgut Kaymakamı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na Kayyum olarak atandı. 

Son birkaç yıldır yaşadıklarımızın yoğunlaşmış bir özeti olan bu gelişmeler fütursuzluğun son örnekleridir. OHAL koşullarında topluma faşizmlerden faşizm beğendirilmekte ve MGK eliyle Cumhuriyet’in yeni sürümü yüklenmektedir. Bu sürümün mottosu da bellidir: Yurtta savaş, cihanda savaş! Ne var ki, sınır ötesini içerecek bir savaşa ancak büyük ortakların müsaadesi ile girilebildiğinden, şu sıralar fetih hayalleri kurularak yurtta savaşla yetiniliyor. Hukuksuzluğun millilik ve yerlilik adına kurumsallaştığı, olağan üstü halin olağan hale geldiği ve savaşın giderek tek seçeneğe dönüştürüldüğü bu koşullarda faşizme itiraz etmek; barış, eşitlik, adalet, lâiklik gibi değerleri savunmak yalnız insani borcumuz değil, yurtseverliğin gereğidir.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/bgst-aciklamalari/fasizme-itiraz-etmek-yurtseverligin-geregidir

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.