Etiketler

BGST Açıklamaları


Aydın Kırımına Karşı Duracağız!

7 Şubat tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile 4464 kişi daha kamudaki görevlerinden ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenlerden 180’inin ortak özelliği “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacıları olmaları. Böylelikle, 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL rejimi altında yayımlanmış altı kararnameyle kamudaki görevinden ihraç edilen “barış imzacısı” akademisyen sayısı 300’ün üzerine çıkmış vaziyette. Değil TBMM’den, Bakanlar Kurulu'ndan dahi kaçırılarak yayınlandığı izlenimi veren, hem usul hem de içerik açısından anayasal hükümleri ihlal eden OHAL kararnameleri, Türkiye'nin eğitim ve yüksek öğretimini iktidarın tercihleri doğrultusunda biçimlendirmek üzere bir araç olarak kullanılıyor. Üstelik hukuku, insan haklarını, hakikati ve vicdanı ayaklar altına alan OHAL rejimi, adeta toplumdan kaçırılarak kotarılmaya çalışılan 16 Nisan referandumuyla tekçi, otoriter anayasal bir niteliğe kavuşturulmaya; kalıcılaştırılmaya çalışılıyor.

OHAL kararnamelerinin, 15 Temmuz darbe girişimi dahil bugün neredeyse her türlü musibetin müsebbibi olarak gösterilenlerin yanı sıra; seküler, demokrat, aydın kesimlerle de bir hesaplaşma mantığı taşıdığı aşikâr. Bugün gelinen noktada, barış taraftarı, sol ve seküler değerlere sahip binlerce öğretmen ve yüzlerce akademisyen görevlerinden uzaklaştırılmış vaziyetteler. Öyle ki, Türkiye modernleşmesinin ve Cumhuriyet'in kazanımlarını temsil eden ona yakın yüksek öğretim kurumunun içi tümüyle boşaltılmış durumda. OHAL’in referanduma dayandırılarak anayasalaşması halinde, tanık olduğumuz aydın kırımının süreceğini, beraberinde hakikati karartmaya, vicdanları susturmaya devam edeceğini öngörmek çok zor değil.

Türkiye'nin bilim, kültür ve sanat emekçilerine karşı yürütülen bu kırımı; ülkenin bilim, kültür ve sanat hayatında önemli yeri olan kurumların tasfiye edilmesini kabul etmiyoruz. Kamudaki görevlerinden ihraç edilerek maddi manevi hak kaybına uğrayan tüm bilim, kültür, sanat emekçileriyle dayanışma içerisinde olacağımızı beyan ediyor; bu alanların tasfiyesine kültürel ve sanatsal üretimlerimizle karşı koyacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. 

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/bgst-aciklamalari/bilim-kultur-ve-sanat-alaninin-tasfiyesine-karsi-koyacagiz

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.