Etiketler

BGST Açıklamaları


Sayfa:
BGST - 
22.04.2017
Toplumun hemen her kesiminden ve neredeyse her iki yurttaştan birisinin hayır dediği bu oylamaya YSK’nın almış olduğu skandal niteliğindeki mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına ilişkin karar damgasını vurdu.
BGST - 
17.02.2017
“Burda KHK geçmez!” Bizler sanat üretiyoruz. Bunu da dayanışma çerçevesinde “ihraç” edilenler ile paylaşmak istiyor, kendilerine Kanun Hükmünde Davetiye tebliğ ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yordam Kitap da, “ihraç” edilen akademisyenlerle bir dayanışma kampanyası başlatmıştı. Farklı şekillerde dayanışma modellerinin geliştirilip yaygınlaşacağını umut ediyoruz.
BGST - 
14.02.2017
Sanatçıları, aydınları, seküler çevreleri, kadınları, demokratları, Kürtleri, Alevileri, gayrimüslimleri ve hayır diyen muhalif kesimleri baskı altına alacak; birlikte yaşam koşullarını iyice zorlaştıracak; devlet ve birey arasındaki toplumsal sözleşmeyi birey aleyhine değiştirecek bu anayasayı kabul edilebilir bulmuyoruz.
BGST - 
14.02.2017
7 Şubat tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile 4464 kişi daha kamudaki görevlerinden ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenlerden 180’inin ortak özelliği “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacıları olmaları.
BGST - 
01.11.2016
Hukuksuzluğun millilik ve yerlilik adına kurumsallaştığı, olağan üstü halin olağan hale geldiği ve savaşın giderek tek seçeneğe dönüştürüldüğü bu koşullarda faşizme itiraz etmek; barış, eşitlik, adalet, lâiklik gibi değerleri savunmak yalnız insani borcumuz değil, yurtseverliğin gereğidir.
BGST - 
18.08.2016
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu olarak başta Özgür Gündem gazetesi ve çalışanları olmak üzere, özellikle muhalif basın yayın organlarına yönelen baskıları kınıyoruz. Bundan önce bir çok açıklamamızda ifade ettiğimiz üzere demokrasiden yana olanların derinleşen darbe koşullarına karşı özgürlükleri ve laik/seküler kamusal alanı savunacak bir dayanışma örgütlemeleri elzem olduğunu tekrar ediyoruz.
BGST - 
19.07.2016
Türkiye özellikle 7 Haziran seçimlerinden beri, Anayasa hükümlerinin hiçe sayıldığı, kuvvetler ayrımının yok edildiği, düşünce ve ifade özgürlüğünün alabildiğince daraltıldığı, muhalif en küçük bir sesi dahi susturmak üzere polis ve özel harekat gücüyle tahkim edilmiş, antidemokratik uygulamalarını her gün derinleştiren bir darbe rejimi altında yönetiliyor. MGK’nın kararıyla yürütülen bu fiili başkanlık rejimi eliyle Kürt illerinde yürütülen katliamlar, cihadçı faşizmin tırmandırılması siyaseti, dış politikadaki başarısızlıklar ve sert dönüşlerin ardından T.C. devletinde ciddi bir yarılmanın olduğu görülmektedir.
BGST - 
22.06.2016
Ülkemizde ifade özgürlüğü ve demokrasi kültüründen ne kadar uzaklaşmakta olduğumuzu gösteren bir gelişme daha yaşandı: Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan Nöbetçi Yayın Yönetmenliği Kampanyasına katılan 44 kişinin 37'si hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Dayanışma nöbetine katılan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Aziz Nesin tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BGST - 
21.06.2016
Amerika'da Orlando'da LBGTİ bireyleri hedef alan IŞİD'in üstlendiği katliamın LGBTİ Onur Haftası öncesinde Türkiye'de de yaymaya çalıştığı karanlığa karşı gökkuşağının renklerini savunuyoruz.
BGST Yayınları - 
11.05.2016
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Yayınları ve İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği ‘‘Bertrand Russell, Din ve Seküler Ahlak’’ başlıklı bir söyleşi düzenliyor. Prof. Haldun Gülalp ve Prof. Ali Kerem Saysel’in konuşmacı olarak katılacakları etkinlik 14 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’da İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği’nde (Kocatepe Mah. Cumhuriyet Cad. Platin Apt. No:21 Kat:4 Taksim Beyoğlu) gerçekleşecek.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.