Etiketler

BGST Açıklamaları


Sayfa:
BGST - 
04.12.2017
Yargı, Türkiye’deki demokratik teamülün sınırlarını görüp risk alarak barış talep eden, ifade özgürlüğü hakkını kullanan vicdan sahibi akademisyenleri suçlamaya çalıştıkça, hiçbir hukuki açıklaması olmayan tutarsız tablolar üretmeye devam edecektir. Şimdi yargılanan ve bundan sonra da aynı nedenle yargılanabilecek tüm akademisyenlerin yanındayız, ifade özgürlüğünün bastırılması çabalarının karşısındayız.
BGST - 
07.11.2017
Diyalog kültürü ve çoğulculuğun yaygınlaştırılması ve sivil toplumun gelişmesi adına, Kavala'nın ve muhalif duruşları ve fikirleri nedeniyle tutuklu bulunan herkesin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
BGST - 
18.06.2017
Adalet saraylarının sarayın adaletine dönüştüğü, hak ve hukukun ayaklar altına alındığı böyle bir dönemde başlatılan sivil itaatsizlik eylemini değerli ve birleştirici buluyoruz. Adalet yürüyüşünün adım adım büyümesi gerektiğini düşünüyor, adalet arayan her kesimden insan ile yan yana yürüyeceğimizi duyuruyoruz.
BGST - 
12.05.2017
Gülen yüzleriyle seslerini duyurmak istiyor, emeklerine ve onurlarına sahip çıkıyor, köle muamelesi görmeyi kabul etmiyorlar. Ve diyorlar ki: "Ne ölmek ne sakat kalmak ne de bir saniye daha aç kalmak istiyoruz. Bu konuda çok netiz. Tek isteğimiz işimiz. İşimizi geri istiyoruz. Ve mesele bizim için bu kadar basit"
BGST - 
22.04.2017
Toplumun hemen her kesiminden ve neredeyse her iki yurttaştan birisinin hayır dediği bu oylamaya YSK’nın almış olduğu skandal niteliğindeki mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına ilişkin karar damgasını vurdu.
BGST - 
17.02.2017
“Burda KHK geçmez!” Bizler sanat üretiyoruz. Bunu da dayanışma çerçevesinde “ihraç” edilenler ile paylaşmak istiyor, kendilerine Kanun Hükmünde Davetiye tebliğ ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yordam Kitap da, “ihraç” edilen akademisyenlerle bir dayanışma kampanyası başlatmıştı. Farklı şekillerde dayanışma modellerinin geliştirilip yaygınlaşacağını umut ediyoruz.
BGST - 
14.02.2017
Sanatçıları, aydınları, seküler çevreleri, kadınları, demokratları, Kürtleri, Alevileri, gayrimüslimleri ve hayır diyen muhalif kesimleri baskı altına alacak; birlikte yaşam koşullarını iyice zorlaştıracak; devlet ve birey arasındaki toplumsal sözleşmeyi birey aleyhine değiştirecek bu anayasayı kabul edilebilir bulmuyoruz.
BGST - 
14.02.2017
7 Şubat tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile 4464 kişi daha kamudaki görevlerinden ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenlerden 180’inin ortak özelliği “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacıları olmaları.
BGST - 
01.11.2016
Hukuksuzluğun millilik ve yerlilik adına kurumsallaştığı, olağan üstü halin olağan hale geldiği ve savaşın giderek tek seçeneğe dönüştürüldüğü bu koşullarda faşizme itiraz etmek; barış, eşitlik, adalet, lâiklik gibi değerleri savunmak yalnız insani borcumuz değil, yurtseverliğin gereğidir.
BGST - 
18.08.2016
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu olarak başta Özgür Gündem gazetesi ve çalışanları olmak üzere, özellikle muhalif basın yayın organlarına yönelen baskıları kınıyoruz. Bundan önce bir çok açıklamamızda ifade ettiğimiz üzere demokrasiden yana olanların derinleşen darbe koşullarına karşı özgürlükleri ve laik/seküler kamusal alanı savunacak bir dayanışma örgütlemeleri elzem olduğunu tekrar ediyoruz.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.