Müzik

Albüm Değerlendirmeleri


Yerevan’ın yeni cazcıları: Katuner

Bu yazı Agos gazetisinde yayınlanmıştır. (Sayı 674 ,27 Şubat 2009 )

Yerevan’ın taze gruplarından Katuner’in (Kediler) albümü müzik marketlerde yerini aldı.

Yaptıkları müziği caz olarak adlandırmayan grup elemanları, herhangi bir tarz adı vermek de istemiyorlar. Katuner, başta Yerevan’da olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen caz festivallerine 2005 yılından bu yana katılıyor. 2007 yılında ise şimdilik ilk albümleri olan Norevan (Nor Yerevan, yani Yeni Yerevan) Ararat Production tarafından yayımlandı. Albüm, grubun farklı üyelerinin bestelediği yedi şarkıdan oluşuyor. Şarkıların, duyum, enstrumantasyon ve icra olarak Armenian Navy Band (ANB) ile büyük benzerlikler içermesi de tesadüf değil. Çünkü grup elemanlarının neredeyse tümü ANB üyelerinden oluşuyor.

Arto Tunçboyacıyan, ANB ile birlikte oluşturduğu avangard-folk, Armenian caz olarak adlandırılabilecek, caz duyumlu bir orkestra ve icra üzerine blul (sesi neye benzeyen üflemeli bir enstrüman), zurna, duduk gibi Ermeni müziğinin geleneksel yanını temsil eden enstrümanlarla harmanladığı bu projeye, hem hazırlık aşamalarında hem de albüm çıkış sürecinde icracılık yaparak destek sunmuş.

ANB ve Katuner arasında benzerlikler çok, ancak Katuner, ANB’ye nazaran geleneksel Ermeni duyum ve hissiyatına yakın ezgileri daha az barındırıyor müziğinde. Albümü dinlerken, grup üyelerinin de söyledikleri gibi bir Ermeni havası hissedilmiyor ancak şarkı aralarında blul, zurna gibi enstrümanların doğaçlamalarında hafif bir esip geçiyor ‘Ermeni’ tavrı. Yerevan’da caz ve klavye denince akla ilk gelen isimlerden olan, müzikal yetenekleri dışında kendine has enerjik sahne performanslarına şahit olduğumuz Vahakn Hayrabetyan, Katuner’i kuran kişi. Hayrabetyan dışında grup, David Nalçacıyan (alto saksafon), Tigran Sucyan (trompet, flugelhorn [sesi trompete benzeyen nefesli bir enstruman], vokal), Aşot Harutyunyan (trombon), Artyom Manukyan (bas gitar, çello), Norayr Kartasyan (blul, zurna, vokal) ve Arman Jalalyan’ın (davul) yer aldığı, her biri kendi enstrümanlarında yetenekli ve Yerevan müzik piyasasında kendilerini kanıtlamış isimlerden oluşuyor.
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/album-degerlendirmeleri/yerevanin-yeni-cazcilari-katuner

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.