Müzik

Albüm Değerlendirmeleri


Meschian yaşayan efsane

Bu yazı Agos gazetisinde yayınlanmıştır. (Sayı 605 , 2 Kasım 2007 )

Arthur Meschian otuz yıllık müzik birikimini, ‘best of’ niteliğindeki iki ayrı konser kaydı ile sevenleriyle buluşturuyor

Ermeni müziğinde alternatif isimler arasında önemli bir yeri olan Arthur Meschian otuz yıllık müzik birikimini, ‘best of’ niteliğindeki iki ayrı konser kaydı ile sevenleriyle buluşturuyor. Meschian’ın ilk canlı performans kaydı olma özelliğini taşıyan bu iki albüm, sanatçının 2005 ve 2006 yıllarında Yerevan’da Aram Haçaduryan Konser Salonu’nda verdiği konser kayıtlarını içeriyor. Eserlerinin neredeyse tümünün söz ve müzikleri kendisine ait olan sanatçı, bazı şarkılarda gitarın yanı sıra keman ve klavyeyi de kullanıyor. Meschian’ın müzik yolculuğu, Sovyet dönemindeki Ermenistan’da üç arkadaş birleşerek kurdukları Apostles grubu ile başlıyor. O dönem ülkenin ‘demir perde’ olarak yorumlanan ortamından dolayı Meschian ve arkadaşlarının rock, folk-rock duyuşlu müzikleri, hayattaki ve dünyadaki her türlü olguyu kendisine konu olarak alan şarkı sözlerindeki doğallık, rahatlık -bazen sertlik- kelimenin tam anlamı ile ‘underground’ olarak yorumlanıyor, hatta bazen sansürlere maruz kalıyor. Alternatif müzik türleri Ermenistan’da ‘underground’ olarak varlığını sürdürürken rock müzikte Meschian’ın önemi bir kez daha kendini kanıtlıyor. Ur Eir Asdvadz (Neredeydin Tanrı) dikkatleri en çok çeken şarkılarından biri. Monologue of a Crazed Violonist, Catharsis, Wander, Communion albümlerindeki şarkılarından seçilerek oluşturulmuş, aynı zamanda içerisinde Sayat Nova’ya ait bir şarkının yorumunun da bulunduğu bu kayıtlarda 2005 yılındaki konserde Vahan Ardzruni Rock Orkestrası, 2006 yılındaki konserde ise Vahan Ardzruni (gitar), Ara Sarkisyan, Arthur Molidvin (bas gitar), Levon Hakhverdian (perküsyon) Meschian’a eşlik ediyor. Aynı zamanda mimar olan sanatçı uzun süre Amerika’da yaşadıktan sonra birkaç yıl önce tekrar ülkesine döndü ve bu iki albümle kendine has yorumu, duyguları ile deyim yerindeyse hayranlarıyla tekrar kucaklaştı.

Bazı yorumcular tarafından Ermeni müziğinde yaşayan efsaneler arasında gösterilen Meschian’ın bu iki albümü, taşıdığı önemli arşiv değerinin yanı sıra “Ermeni müziği denince benim aklıma sadece duduk geliyor…!!!” diyenlere de çok önemli bir cevap niteliğinde.

AJM Prodüksiyon tarafından yayınlanan albümlere internet yolu ile çeşitli sitelerden ulaşmak mümkün. Aynı zamanda sanatçının bir hayranı tarafından oluşturulmuş myspace sayfası da bulunuyor: http://www.myspace.com/meschian
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/album-degerlendirmeleri/meschian-yasayan-efsane

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.