Müzik

Albüm Değerlendirmeleri


Sayfa:
Sevan Ataoğlu - 
04.05.2012
Macaristanlı Ermeni Alex Száva, 11. yüzyıl Transilvanyası’nın Ermeni şehir şarkılarını gün ışığına çıkararak bir inat hikâyesi yazıyor.
Saro Usta - 
22.07.2009
Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’a Kardeş Türküler konserinde birlikte sahne paylaştığımız, doğup büyüdüğü şehri bir de onun gözünden seyrettiğimiz Arto Tuncboyacıyan elinde dolaştırdığı torbaların birinin içerisinden bir cd çıkartıp “oğlumun albümü” diyerek tanıttı bizlere “paperboyz”u (Seto Tuncboyacıyan, Carlton Carvalho, William Dais).
Saro Usta - 
19.07.2009
Yerevan müzik piyasasında son yıllarda en geniş yeri “karışık disco” ve *rabiz tarzları tutuyor. Bu tarzlarda albümlerden birer örnek alıp dinlerken aslında Ermenistan’da bir çok alanda (politik, kültürel) gördüğümüz komşu ülkelerden ve dünyadan referans alma, hatta “kopya çekme” durumunun müzik piyasasındaki yanısmalarını gayet rahat fark edebiliyoruz.
Saro Usta - 
01.06.2009
Yerevan’ın taze gruplarından Katuner’in (Kediler) albümü müzik marketlerde yerini aldı.
Saro Usta - 
07.05.2009
Arthur Meschian otuz yıllık müzik birikimini, ‘best of’ niteliğindeki iki ayrı konser kaydı ile sevenleriyle buluşturuyor
Duygu Aydın, Ezgi Aktan, Rumeysa Çamdereli - 
15.04.2009
Güldünya Şarkıları albümü, İstanbul Valiliği’nin de desteğiyle başlatılan, Hürriyet gazetesinin Aile İçi Şiddete Son Kampanyası kapsamında Doğan Müzik Company etiketiyle 2008 yılının 25 Kasım’ında piyasaya çıktı. Albümde müzik piyasasında önemli yere sahip olan on üç kadın müzisyenin seslendirdiği biri Kürtçe olmak üzere toplam on dört parça yer alıyor.
Saro Usta - 
11.02.2009
Yerevan müzik piyasasında, son yıllarda özellikle disko ve rabiz* tarzlarında yapılan çalışmalar geniş bir yer tutuyor. Bu tarzlarda yapılan albümlerden birer örnek alıp dinlerken aslında Ermenistan’da birçok alanda (politik, sosyal, kültürel...) gördüğümüz, komşu ülkelerden ve dünyadan referans alma, hatta “kopya çekme” durumunun müzik piyasasındaki yanısmalarını gayet rahat fark edebiliyoruz.
İbrahim Odak - 
12.01.2008
Son birkaç aydır, Youtube’un küçümsenemeyecek tanıtım gücüyle, “Evlerinin Önü Boyalı Direk” türküsünün flamenko versiyonunu, internet ortamında dinler olduk. Bu çalışmanın bu kadar sevilmesi, muhtemelen vokalistin yorumundan ve flamenkonun türküye kattığı enerjiden kaynaklanıyor. Hiç beklenmedik bir hızda, bu popülerlik meyvesini verdi ve albüm olarak karşımıza çıktı.
Özgür Akgül - 
20.12.2006
Son zamanlarda birbiri ardından çıkan ‘Batılı’ müziklerin alaturka ‘cover’ yorumlarından oluşan albümler, çoğu zaman bir gülümseme eşliğinde dinleyiciye sunuluyor
Fehmiye Çelik - 
10.06.2006
2006 yaz başında, hakkında epeyce konuşulan, yazılıp çizilen bir “aranjman” albüm çıktı: “Aşk Tesadüfleri Sever”...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.