Ülke

AKPli Yıllar

BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi Temmuz 2015'den beri Yakın Türkiye Tarihi üzerine okuma-tartışma çalışmaları yapıyor. Bu çalışmanın amacı AKP iktidarları döneminde Türkiye'nin geçirdiği büyük dönüşümleri ve yarılmaları kavramaya çalışmaktır. Bu çalışma ile hem eğitim, toplumsal cinsiyet, çevre, ekonomi ve kalkınma gibi Toplumsal Araştırmalar Birimi'nin ilgi alanına giren çalışma alanlarında Türkiye'nin yakın tarihine ilişkin eleştirel bir bakış açısı geliştirip toplumsal aydınlanmaya hizmet etmeyi, hem de BGST içinde yürütülen sanatsal üretimin dayanabileceği dramaturjik bir arkaplan sunmayı hedefliyoruz.


15 Temmuz Darbe Girişimi ve Yeni Milli Mutabakat

Bu yazıda 15 Temmuz darbesi ile ortaya çıkan yeni güç dengesini, Türkiye’nin son on yılı içinde meydana gelen gelişmeler bağlamında ele alarak bazı sorular üzerinden tartışmaya çalışacağız. Türkiye siyasetinin son on yılına damgasını vuran darbe ve karşı darbeler sarmalı esas itibariyle Türkiye’nin aşamadığı kırmızıçizgilerinin, özellikle de Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözme konusundaki basiretsizliğinin ürettiği militarist ve istikrarsız siyaset ortamından kaynaklandığını söyleyeceğiz.

Yazının Devamı için tıklayınız...
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/akpli-yillar/15-temmuz-darbe-giri-imi-ve-yeni-milli-mutabakat

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.