Prodüksiyonlar

Etkinlikler

Etiketler

45`lik Şarkılar

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde şekillenen 45’lik Şarkılar Türkiye’de özellikle pop, folk ve rock müziğin belli bir sentez anlayışı içinden "buralı" bir kimlik kazandığı 70'li yılların müziklerine yönelik çalışıyor. 45'lik Şarkılar, müzikal tarihimizde önemli dönüm noktalarının yakalandığı bu yılların popüler müzik ortamını örnekleyen şarkılardan oluşan bir repertuvara sahip.

Konser boyunca teatral bir anlatım müzikle iç içe gözetilirken, jenerik müzikleri eşliğinde kullanılan görüntüler aracılığıyla da izleyicilere dönemin siyasal ve kültürel atmosferinden çeşitli ipuçları sunuluyor ve bu yolla, alışılageldik konser formlarının dışına çıkılması hedefleniyor. Dönemin müzikal ortamında yer almış isimlerle yapılan söyleşilerden kesitler de, izleyicilere barkovizyon aracılığıyla yansıtılıyor.

İki bölümden oluşan konserin ilk bölümünde, '60'larla beraber Türkiye'de Batı eğilimli popüler müziğin nasıl ortaya çıktığı; ne tür bir sentez anlayışına dayandığı ve sonrasında bu müziğin ne gibi kanallara ayrıştığı anlatılmakta. Burada özellikle vurgulanmak istenen iki temel müzikal kanaldan ilki, "aranjman - hafif müzik"; ikincisi ise, "türkü düzenlemeleri - Anadolu pop" kanalı.

İkinci bölümde, 70'li yıllarla birlikte daha oturmuş bir kimlikle gündeme gelen bu müzikal kanalların, dönemin politik ortamıyla nasıl bir etkileşim içine girdiği ve bu anlamda nasıl "popüler" olduğu, çeşitli açılardan ele alınıyor.

45'lik Şarkılar, "O yılların şarkılarının izini sürerek, dönem hakkında pek çok ipucu elde etmek ve o günlerin birikiminden günümüze bir köprü kurmak mümkün!" görüşünden hareket ediyor. Ve "bugünü daha iyi yorumlamak ve geleceğe yönelik dersler çıkartmak isteyen, araştırmacı/deneysel bir çizgi oluşturma cabası içerisindeki müzisyenler için bu olanağın üzerine gitmenin, başka bir deyişle 'yakın geçmişimizden yardım almanın' önemli olduğu" düşüncesinde...


“45’LİK ŞARKILAR”, konser ve kitap çalışmalarından oluşan bir eğitim-araştırma projesidir. Konser, ’60’lı ve ’70’li yıllardan, belli bir dramaturji çerçevesinde seçilen şarkılarının yeniden yorumlanmaya çalışıldığı; jenerik müzikleri eşliğinde kullanılan görüntüler aracılığıyla izleyicilere dönemin siyasal ve kültürel atmosferinden çeşitli ipuçlarının sunulduğu; yapılan söyleşilerden kesitlerin barkovizyon aracılığıyla yer yer izleyicilere yansıtıldığı bir ‘belgesel-konser’ niteliği taşır.

Konsere göre daha geniş bir çerçeveye sahip olan kitap çalışması ise, projenin daha bir bütünlük kazanmasına katkıda bulunur. “45’lik Şarkılar” konser ve kitabına yönelik uğraşımız, edindiğimiz bilgileri/izlenimleri, bundan sonra da popüler müzik alanında çalışmalar yürütecek olanlarla paylaşabilmek adınadır.


REPERTUVAR

JENERİK
Söz-Müzik: Ayhan Akkaya -Fehmiye Çelik

LITTLE LUCY
Söz-Müzik: Erol Büyükburç

HER YERDE KAR VAR
Söz: Fecri Ebcioğlu | Müzik: Salvatore Adamo


KOL DÜĞMELERİ
Söz-Müzik: Barış Manço


BURÇAK TARLASI
Kaynak: Tülay German


MEŞELİDİR ENGİN DAĞLAR
Kaynak: TPAO Batman Orkestrası


KENDİM ETTİM KENDİM BULDUM
Söz-Müzik: Neşet Ertaş


EMRAH
Söz: Aşık Emrah |Müzik: Cem Karaca


LEYLİM LEYLİM
Söz-Müzik: Fikret Kızılok

BİR ŞARKI VAR DİLLERDE
Söz: Fehmiye Çelik | Müzik: Ayhan Akkaya/Fehmiye Çelik


ADALETİN BU MU DÜNYA
Kaynak: Selda Bağcan


SANA NE KİME NE
Söz: Ülkü Aker | Müzik: Philippos Nikolaou


YARINLAR BİZİM – Söz-Müzik: Ali Rıza Binboğa
SEV KARDEŞİM – Söz: Şenay |Müzik: Nurit Hırsh
HAYAT BAYRAM OLSA – Söz: Şenay | Müzik: Kolegjero


HAYAT KAVGASI
Söz-Müzik: Orhan Gencebay


ALDIRMA GÖNÜL
Söz: Sabahattin Ali | Müzik: Kerem Güney


EKONOMİ BİLMECESİ  
Söz-Müzik: Timur Selçuk


ÜRYAN
Söz: Karacaoğlan |Müzik: Cem Karaca


YUH YUH
Söz-Müzik: Aşık Mahzuni Şerif | Kaynak: Selda Bağcan


DENİZ ÜSTÜ KÖPÜRÜR
Kaynak: Cem Karaca


KADRO{{dipnot1}}

Birgül Serçe   Bas Gitar

Burak Korucu  Vokal

Burcu Yıldız  Vokal

Emin Çiftçi Klarinet

Onur Karaağaç   Davul

İlkem Balseçen  Perküsyon

Mehmet Keya Yiğit Ud, Buzuki, Bağlama

Saro Usta Akordeon 

Serdar Seçme   Elektro Gitar

Tufan Kurdoğlu Akustik Gitar
 

MÜZİK REJİSİ: Ayhan Akkaya, Burak Korucu, Fehmiye Çelik

FOTOĞRAF ve GÖRÜNTÜLER: Mehmet Özveren, Pınar Özkul, Uluç Esen

SES: Dinçer Demirci 

IŞIK: Hakan Mörek


01.01.1970
45'lik Şarkılar Projesi Üzerine...
01.05.2006
Geçtiğimiz aylarda BGST Yayınları’ndan çıkan "60'lardan 70'lere 45'lik Şarkılar"da; değerlendirme yazıları ve ardından da dönemin yorumcusundan, düzenlemecisine; söz yazarından aranjörüne, pek çok sanatçı ile yapılan söyleşiler yer alıyor. Ali Rıza Binboğa, Erol Büyükburç, Timur Selçuk, Ayla Algan, Doğan Canku, Cahit Berkay bu isimlerden sadece birkaçı... Pek çoğunuz kitabın yazarlarını Kardeş Türküler'den tanıyacaktır. Ayhan Akkaya '95, Fehmiye Çelik '95 ve Burcu Yıldız '03 ile "45'lik Şarkılar”ı konuştuk.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.