Müzik

100. Yılında 1915

2015 yılı, Ermeni ve Süryani halklarına uygulan soykırımın 100. yılı olması dolayısı ile bu dosyayla birlikte, BGST içinde çeşitli dönemlerde özellikle Ermeni tarihi, kültürü, müziği, dansları ve tiyatrosu üzerine yapılan çalışmaları derlemeye çalıştık. Bu şekilde yaşadığımız toprakların kadim halkları olan ve binlerce yıldır Anadolu'da oluşan zengin kültürel mirasın yaratıcısı ve bir parçası olan bu toplulukların yaptıkları katkıya bir ölçüde ışık tutmak istiyoruz.


Gary ve Susan Lind-Sinanyan - 
13.07.2015
1915’te Batı Ermenistan’ın yok edilişiyle ve hemen ardından geriye kalanların dağılmasıyla Ermeni dansının geleneksel yapısı geri dönülemeyecek şekilde bozuldu. Bin yıldır süren koşullar artık sona ermişti. Yurtlarından koparılan Ermeniler tüm dünyaya dağıldılar. Köy dansları kendi bağlamı içinde önemli bazı işlevsel ihtiyaçları karşılıyordu fakat göç edenlerin yeni koşullarında artık işlevsel değildiler.
Gary ve Susan Lind-Sinanyan - 
08.07.2015
Ermeni dans mirası, Yakın Doğu'nun en eski, en zengin ve en çeşitli dans miraslarından birisidir. Ermenilerin ataları M.Ö. 650 yılında, Urartu İmparatorluğu yıkıldıktan hemen sonra Hayastan’a (Ermenistan) yerleştiler. Ermenistan’ın coğrafi konumu hem büyük bir bela hem de büyük bir lütuftu. Güçlü imparatorluklar arasında bir geçiş bölgesindeki Ermenistan, arada kaldığı için imparatorlukların istilacı ...
19.05.2015
Welcome to Turkey, Hasmik. We would like to make an interview about the influence of Armenian musicians on the music of Turkey. We can talk about the musical and cultural exchange, as well. But if you wish, let us start from you and your music life.
14.05.2015
Öncelikle Türkiye’ye hoşgeldiniz. Sizinle, Ermeni müzisyenlerin Türkiye müziği üzerindeki etkisi hakkında bir söyleşi yapmak istiyoruz. Karşılıklı müzikal ve kültürel etkilerden de konuşabiliriz. Ama isterseniz röportaja sizden ve müzik yolculuğunuzdan bahsederek başlayalım.
Fırat Güllü - 
24.10.2010
1941 yılında Maarif Vekaleti Yayınları tarafından basılan küçük bir kitapçık Türkiye'de gölge oyunu tarihçiliği adına önemli bir deneme olma hüvviyetini taşıyordu: Karagöz psiko-sosyolojik bir deneme.
Fırat Güllü - 
12.09.2010
Konuyla ilgili bir önceki yazı yayınlandıktan sonra Melih Anık'tan bir mail geldi. Gerçekte başka bir konu ile ilgili olan bu mailde Karagöz tartışmasıyla ilgili bazı başka görüşlere yer verilmekteydi.
Fırat Güllü - 
30.08.2010
Osmanlı tiyatrosu tarihi üzerine bir çalışma yürütmeye başladığım dönemde var olan kaynakları tararken 2000'li yıllarda gösteri sanatları tarihimize dönük yeni bir bakış açısına ihtiyaç duyduğumuzu, bu yüzden özellikle Cumhuriyet sonrası dönemde aşamalı olarak inşa edilen tiyatro tarihçiliği paradigmasına mesafeli bir duruş sergilememiz gerektiğini fark etmiştim.
Fırat Güllü - 
09.08.2010
Bir süredir "Türk Tiyatrosu" kavramının neden işlevsiz ve kafa karıştırıcı olduğunu tartışmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta medyada bu konuyla yakından ilişkili bir haber yer aldı ve Mimesis'in haber editörlerince portale taşındı.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.